Radovi na modernizaciji i rekonstrukciji pruge Beograd-Budimpešta počeće danas, a prva deonica na kojoj će se radovi izvoditi je Beograd Centar – Stara Pazova. Trilateralni projekat modernizacije železničke pruge Beograd – Budimpešta, prvi je prekogranični projekat u okviru saradnje Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope, koji zajednički realizuju Srbija, Mađarska i Kina. Ukupna vrednost izgradnje pruge u Srbiji je oko dve milijarde dolara. U okviru projekta, prva deonica na kojoj sutra započinju radovi je Beograd Centar – Stara Pazova.
Projektom je predviđena kompletna rekonstrukcija i modernizacija građevinske i elektrotehničke infrastrukture sa podizanjem brzine na deonici Beograd Centar – Batajnica do 120 km/sat, a od Batajnice do Stare Pazove do 200 km/sat. Deonica od Beograda do Stare Pazove dužine je 34,5 kilometara. Radove na toj deonici će izvoditi “China Railways Inrternational” i “China Communications Construction Company”, a vrednost ugovora je 350,1 miliona dolara.
Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić prisustvovaće početku radova na Železničkoj stanici Zemun, a sa njom će takođe biti potpredsednica vlade i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović, kao i zamenik direktora Nacionalne komisije za razvoj i reformu NR Kine Wang Ksiaotao, saopšteno je iz Vlade Srbije.
Brnabić: EU ne koči prugu do Budimpešte, biće sve OK
Evropska unija ne koči modernizaciju pruge Beograd – Budimpešta, koja će biti realizovana u saradnji sa Kinom, izjavila je Tanjugu premijerka Srbije Ana Brnabić. Odgovarajući na pitanje kako komentariše to što u Evropskoj komisiji kažu da i dalje procenjuju da li je projekat izgradnje brze železničke pruge između Beograda i Budimpešu skladu sa zakonima EU, Brnabić kaže da je u pitanju samo to što EU ima striktnu regulativu u vezi sa pravilima konkurencije.
“Mislim da to do striktne regulative EK u vezi sa konkurencijom i svakako je ovaj projekat jedan od projekata koji su pod njihovom lupom. Mislim da ga ne preispituju, ali je važno da provere da li je u skladu sa svim pravilima EU što se tiče konkurencije. Mislim da će to biti sve OK”, rekla je Brnabić Tanjugu.
Ona ističe da Srbija ima iskustvo u razgovorima sa EK o tim temema i podsetila da je slično bilo i sa Železarom Smederevo, koju je preuzeo kineski partner.
“Kao i što smo u vezi sa Železarom dobili tu dve male pobede. Prvo da nije bila prisutna državna pomoć i da nismo uključeni u damping cene. I Srbija i Železara su jedine koje nisu bile uključene. Ono što je jednako i što će se uspostaviti i u ovom slučaju – da je tada EK u potpunosti pohvalila Srbiju i Vladu Sbije za saradnju sa EK, za dostupnost i transparentnost svih naših informacija i brzinu kojom smo komunicirali sa njima”.
Kako kaže, tako ćemo nastaviti i za ovaj projekat.
“Nadam se da će na kraju biti sve ok”, naglasila je premijerka.
Ona dodaje da to što već nisu počeli radovi ne znači da to ima bilo kakve veze sa EU već da je trebalo završiti sve pripremne radove. Portparolka Evropske komisije Maja Kocijančič izjavila je u ponedeljak da EK i dalje procenjuje da li je projekat izgradnje brze železničke pruge između Beograda i Budimpešte u skladu sa zakonima EU.
Projekat modernizacije železnice dogovoren između Mađarske, Srbije i Kine 2013. godine već duže vreme nalazi se pod istragom EK zbog mogućnosti narušavanja pravila EU o konkurentnosti. Projekat izgradnje moderne železničke pruge koji bi putovanje između Beograda i Budimpešte skratio sa 8 na 3 sata uzet je kao primer kineskih investicija u okviru saradnje Pekinga sa 16 centralno i istočno evropskih zemlja. Pitanje koje su novinari u Briselu postavili jeste da li među tim poslovima postoje oni koji su u sukobu sa zakonima EU i utvrđenim odnosima EU-Kina.
“Format “16+1″ nadopunjava odnose koje imaju EU i Kina. EU nije deo tog formata, ali učestvuje kao posmatrač”, izjavila je Kocijančić.
Ona je dodala da je uloga Evropske komisije i Evropske službe za spoljne poslove da “podrže zemlje članice koje pripadaju tom formatu”, kao i da “pomogne usklađivanju aktivnosti sa usaglašenim EU-Kina odnosima”. Iz EU su u više navrata u poslednjih godinu dana izjavljivali da se železnički projekat modernizacije 350 km pruge između Budimpešte i Beograda za koji je kineska Eksport-import banka obezbedila 2, 4 milijarde evra nalazi “pod istragom” zbog mogućnosti kršenja EU zakona o konkurentnosti kada je reč o javnim tenderima za velike trabsportne projekte.
U Briselu su naglašavali da su u kontaktu sa nacionalnim vlastima država koje se nalaze u okviru projekta. Poznavaoci evropskih zakona kažu da je osnovni fokus istrage Evropske komsije na Mađarskoj, koja kao zemlja članica u potpunosti podleže strogim evropskim zakonima o konkurentnosti. Istovremeno, Srbija, kao kandidat za članstvo, nije u punoj obavezi kada je EU zakonodavstvo u pitanju. U slučaju da se dokaže kršenje EU zakona o javnim tenderima kazne mogu biti novčane i porocedure za prekid aktivnosti koje narušavaju EU zakonodavstvo. Jedna od posledica takve odluke EU može biti i narušavanje odnose između Brisela i Pekinga.
Izvor: BLIC.rs